Procedura pe care trebuie să o urmeze o femeie însărcinată neasigurată

8 august 2019 484

Bună ziua. Spuneți-mi, va rog, care este procedura pe care trebuie să o urmeze o femeie însărcinată neasigurată, care vrea să-și activeze gratuit polița de asigurare medicala obligatorie. Cumnata mea era de circa 2 ani peste hotare, recent a revenit în țară, fiind în al doilea trimestru de sarcină, s-a pus la evidența a mediului de familie după locul de trai. Anterior a lucrat în Moldova, fiind angajată oficial. Cum poate să-și activeze polița medicala în mod gratuit și cât aceasta va putea fi activă în mod gratuit? Mersi.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
în acest sens, urmează să se adreseze la Casa Națională de Asigurări în medicină teritorială, sau sediul central http://www.cnam.md/.

16 august 2019