Procedura prealabilă de contencios administrativ

9 iunie 2021 108

Bună ziua. La primăria unei comune a fost depusă cererea privind coordonarea proiectului de comasare a 2 terenuri agricole. Chestiunea (din motive necunoscute) a fost pusă spre examinare în cadrul ședinței consiliului local. Prin decizia consiliului cererea de coordonare a proiectului a fost respinsă. În acest caz este necesară respectarea procedurii prealabile înainte de a ataca/depune cerere în instanța de contencios administrativ?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua.
Pe de o parte legislația prevede că nu este obligatoriu cererea prealabilă în cazul în care se contestă decizia unui consiliu local, pe de altă parte, nu există o practică uniformă a instanțelor de judecată, respectiv există riscul restituirii cererii de chemare în judecată fără examinare.

10 iunie 2021