Procedura succesorală și contract de vânzare-cumpărare

8 august 2023 3

Salut! Notarul deschide procedura succesorală și vrea să ia contractul de vânzare-cumpărare a apartamentului de la mine. Trebuie să-i dau acest document? Are dreptul notarul să ia contract de vânzare-cumpărare în original de la mine?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Andriana nu, nu are dreptul. DVS sunteți în drept să-i prezentați însuși contractul, pe diecare filă să faceți inscipție ” CONTRACTUL CORESPUNDE ORIGINALUL ” acestea dile le semnați însuși DVS și la revedere. Notarul are comanda să facă rost de document ( contract ), ca mai apoi DVS să... mai detaliat nu puteți întreprinde alte tranzacție.

10 august 2023
  • Avocat

Bună ziua, da, notarul are dreptul sa ia contractul de vinzare-cumparare. Mostenitorului i se va elibera certificat de moștenitor legal sau testamentar.

12 august 2023