Proces civil

4 martie 2018 167

Care documente se anexează la cererea de chemare în judecată privind decăderea din drepturile părințești? (1) copia cererii de chemare în judecată; 2) taxa de stat; 3) copia certificatului de divorț; 4) buletinul de identitate; 5) încheierea executorului judecătoresc (care confirmă că părătul are datorii). Acestea sunt toate documentele care trebuie anexate la cererea de chemare în judecată sau mai sunt și altele?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna D-le Fiodor,
Decăderea din drepturile părinteşti este o sancţiune care poate fi aplicată faţă de părinţii care din culpă gravă nu-şi îndeplinesc obligaţiunile faţă de copii sau fac abuz de drepturile lor părinteşti. Temeiurile decăderii din drepturile părinteşti sunt enumerate la art. 67 Codul Familie şi sunt mai multe. Unul... mai detaliat din aceste motive este că părinţii se eschivează de la exercitarea obligaţiilor părinteşti, inclusiv de la plata pensiei de întreţinere. Aceasta include acţiunile sau inacţiunile care pun în primejdie sănătatea fizică şi psihică a copilului, dezvoltarea lui morală, asigurarea condiţiilor de trai şi materiale, învăţătura şi instruirea copilului.
În practica judiciară a ultimilor 10 ani sau înteţit cazurile adresării în instanţa de judecată a mamei copilului cu o cerere privind decăderea din drepturile părinteşti a tatălui care mai mult de 6 luni nu plăteşte pensia de întreţinere. Este de menţionat faptul că instanţa judecătorească trebuie în mod obligatoriu să constate care sunt motivele că tatăl copilului nu plăteşte întreţinerea (lipsa unui loc de muncă, schimbarea locului de trai, neadresarea mamei copilului etc.) şi numai la prezentarea probelor că părintele se eschivează de la plată prin care fapt aduce un prejudiciu material copilului sancţiunea poate fi aplicată.

4 martie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Respectiv, dacă există și alte probe referitor la solicitarea de achitare a pensiei și refuzului de a o achita, ar fi cazul să fie solicitată anexarea acestora la dosar.

4 martie 2018