Proces contravenctional

8 august 2019 76

Am facut o plangere pe o constructie ilegala, a fost intocmit un proces verbal de contraventie si remis in judecata. Agentul constatator nu a anexat la dosar plangerea mea si nici nu m-a indicat in procesul verbal, cu toate ca l-am anuntat ca doresc sa particip in sedita de judecata si sa am posibilitatea de recurs etc. A facut acest lucru intentionat, cu rea-vointa. In final, contravenientul la judecata a primit amenda minima si s-a inchis accesul la utilizarea vreunei cai de atac, fiindca nu am fost parte in sedinta. Cum pot proceda in acest caz abuziv? Nu sunt de acord cu hotararea si vad clar ca este total eronata si luata in favoarea contravenientului. Vorbim de o constructie abuziva care m-a afectat. Ce pot sa fac in cazul dat?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Puteți depune cerere de recurs, in temeiul art. 466 lit. c) Cod Contravențional.

9 august 2019