Proces contraventional in judecata

21 martie 2019 91

Buna ziua. Ajutati-ma, va rog, am asa o intrebare. Anul trecut, in aprilie 2018, eu acumulasem 11 puncte de penalizare. Intr-o zi aveam 78 km/h prin localitate si politia m-a prins la radar si nu mi-au pus amenda, dar au dat pentru examinare in judecata. Ei solicita de la judecator sa mi se mai splice inca 4 puncte de penalize si (fiindca aveam 11+4) sa fiu privat de dreptul de a conduce. Cel mai important este ca prima sedinta de judecata a fost abia astazi 21.03.2019 si eu la moment am 0 puncte de penalizare. Intrebarea este ca daca au drepul sa ma priveze acum, daca am 0 puncte?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

La momentul comiterii faptei se prezumă că dacă ați depășit/atins limita legală a punctelor de penalizare. Deci instanța ar putea hotărâ să va priveze pe un termen de 6 luni de dreptul de a conduce totuși încercați să vă angajați un avocat sa va reprezinte interesele și să explicați... mai detaliat instanței că dreptul dvs de a conduce este o sursa importanta pentru dvs invocând motivele.

21 martie 2019