Proces-verbal contravențional trimis prin poștă pentru că am refuzat să-l semnez

27 ianuarie 2021 123

Am refuzat să semnez un proces-verbal contravențional pe motiv că nu am fost de acord cu acesta. Polițistul nu a chemat un martor să urmeze procedura, ci a plecat fără să-mi înmâneze o copie a PV, spunând că nu este obligat să-mi dea o copie dacă eu refuz să semnez. Peste o săptămână am primit PV prin poștă. Este legală o astfel de procedură? Pot contesta procesul-verbal pe motiv că nu a fost chemat un martor acolo pe loc? Are dreptul polițistul să nu-mi înmâneze PV, dar să-l trimită prin poștă?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
puteți contesta în orice caz, sigură că atît timp cît nu a fost identificat un martor, pentru a vă aduce la cunoștință P-V, sau să confirme refuzul, agentul constatator poate să transmită prin poștă cu aviz de recepție, astfel confirmînd faptul că cunoașteți despre faptul aplicării sancțiunii cît și întocmirii... mai detaliat P-V, nu are obligația să roage sa semnați, poate să vă expedieze prin poștă, în cazul la procese erbale, daca nu sunteți sigur de legalitate, enunțaț că nu sunteți deacord la rubrica corespunzătoare prin P-V și semnați la capitolul ce confirmă recepția P-V, contrar, procedura deja ați văzuto.
Multe ori P-V nici nu se expediază la pretinsul contravenient, ci merge la executor care blochează conturi și altele, în cele din urmă consecințele fiind mai costisitoare.

27 ianuarie 2021
M P
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună ziua Carolina.

Termenul de contesrae este de 15 zile din momentul în care ați făcut cunoștință cu procesul verbal cu privire la contravenție.

28 ianuarie 2021