Proces de divorț

6 iunie 2023 70

Bună ziua! Sunt în proces de divorț cu tatăl copilului meu. Copilul are 15 ani. Prima ședință de judecată este fixată pentru 21.06.2023. Dar pe data de 25 iulie avem planificată plecarea în concediu la mare. Este posibil sa călătoresc singură cu copilul minor în aceste circumstanțe? Și dacă se pronunță hotărârea privind desfacerea căsătoriei până la plecare, o să pot călători sau va fi nevoie să modific actele?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Teodora, am o întrebare cine a inițiat in instanță cerere de divorți, dacă DVS atuncea trebuie să fiți la prima ședință prezentă. Tot depinde cum se v-a desfășura ședința, DVS sunteți în drept să înaintați în ședință o cerere suplimentară pentru a cere de la judecată să vă permită... mai detaliat să ieșiți cu copilul din țară. După aceasta sunteți în drept să depuneți o cerere în instanță, unde o să solicitați să fie amânată ședința pe altă dată, în legătură cu aflara DVS și copilul la odihnă.

7 iunie 2023
Sergiu Galeru
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună ziua!
Când plecați cu copilul în vacanță, nu este necesar acordul celuilalt părinte, indiferent de faptul dacă se pronunță hotărârea până la plecare.
Succes.

7 iunie 2023
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Referitor la acte... desfacerea căsătoriei pe cale judecătorească produce efecte după ce hotărîrea devine definitivă în cel mai optimist variant, peste 30 de zile după pronunțare.
Respectiv doar după ce va fi desfăcută căsătoria și veți primi certificatul de divorț puteți schimba numele și respectiv toate actele dacă... mai detaliat este cazul.
Articolul 39. Momentul încetării căsătoriei

(1) În cazul desfacerii căsătoriei la organul stare civilă, la notar, aceasta încetează din ziua înregistrării divorţului, iar în cazul desfacerii căsătoriei pe cale judecătorească - din ziua cînd hotărîrea instanţei judecătoreşti a rămas definitivă.

(2) Dacă problema divorţului a fost soluţionată pe cale judecătorească, acesta urmează a fi înregistrat în modul prevăzut pentru înregistrarea de stat a actelor de stare civilă. Soţii nu au dreptul să încheie o nouă căsătorie pînă la obţinerea certificatului de divorţ de la organul stare civilă în a cărui rază teritorială se află domiciliul acestora.

(3) Instanţa judecătorească este obligată să transmită, în termen de 3 zile de la data cînd hotărîrea privind desfacerea căsătoriei a rămas definitivă, o copie a acesteia organul stare civilă din raza ei teritorială.

7 iunie 2023