Proces de moștenire

11 august 2023 3

Bună. Tatăl meu a decedat în 2010. Mama nu a făcut moștenire, fiindcă ea fiind posesor de casă a crezut că nu este nevoie. Recent a decedat și mama. Cum pot începe procedura de moștenire? Notarul zice că este nevoie să deschid moștenirea tatei, apoi să fac moștenirea pe mine. Mulțumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat

Bună ziua,
Procedura succesorala după decesul tatalui nu va putea fi deschisă pînă nu veți obține hotărîrea instanței de judecată prin care se constată că s-a acceptat moștenirea tatalui prin intrare în posesie.
Pentru consultație detaliată 068531503.

12 august 2023