Proces-verbal

8 ianuarie 2020 451

Buna ziua, domnilor avocati. Mi-a fost intocmit un proces-verbal de catre colaboratorii INP pentru depasirea vitezei. Eu am contestat procesul-verbal si am facut cunostinta cu dosarul. Acolo era certificatul precum ca a trecut un curs de instruire pentru a folosi radarul, certificatul metrologic si o poza cu masina mea pe radar, dar nu este prezenta foaia de parcurs pe ziua respectiva. Vreau sa intreb daca pot solicita anularea procesului-verbal din motiv ca inspectorul nu a avut in ziua cu pricina foaia de parcurs? Am sanse sa fie anulat acest proces-verbal. Mersi mult!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
temeiul de nulitate a procesului verbal este expres enunțat în codul contravențional, astfel, urmează să țineți cont de aceste prevederi, totuși, nu este unul dintre capitolele forte invocarea prezenței foii de parcurs.
Verificați temeinic procesul verbal, în corelație cu prevederile art. 443 Cod contravențional, de regulă, sunt posibil de a... mai detaliat indentifica încălcări, care urmează a fi aduse la cunoștința instanței în mod explicit, și nu vă limitați la obiecții generale, prin copierea articolelor din Cod.

9 ianuarie 2020