Proces-verbal contravențional

24 ianuarie 2023 37

Bună ziua. Închiriez un apartament și vecina de sus periodic cheamă poliția și se plânge că aș face gălăgie. Poliția a întocmit un proces-verbal în privința meadar nu au niciun fel de dovezi și îl voi contesta. Mă interesează însă ce pot să fac legal ca vecina să nu mă mai deranjeze chemând poliția, sau cel puțin să-mi plătească timpul pe care eu îl pierd cu denunțurile ei abuzive.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Nichita.
Desigur sfatul meu nu este cel mai bun în raporturile dintre vecini. Dar nici o apărare nu este mai bună decît ofensiva. Puteți în egală măsură să chemați poliția precum că vecina tulbură liniștea.
Dar de principiul bunei vecinătăți ar fi să găsiți un numitor comun cu vecinii (posibil... mai detaliat ei sunt mai sensibili și într-adevăr sunetele care nouă ne par normale pe cineva îi irită.
Doamne ajută la contestarea procesului verbal, nu uitați că aveți la dispoziție pentru a-l contesta 15 zile din momentul aducerii la cunoștință a procesului verbal și că contestația se depune pe numele instanței de judecată dar la autoritatea din care face parte agentul constatator.
Succes.

24 ianuarie 2023