Proces verbal contraventional anulat. Cine raspunde ?

18 septembrie 2017 220

Bună ziua. Vă rog opinia dvs. la un caz de accident rutier.
A avut loc un accident rutier cu implicarea a două automobile. Pe numele unui conducător a fost întocmit proces verbal contravențional. Contravenientul a contestat în judecată procesul verbal, acesta fiind anulat, hotărîrea fiind menținută și de curtea de apel. În final, cine este vinovat de comiterea accidentului dacă procesul verbal a fost anulat, iar un alt proces verbal pe numele celuilalt coducător nu a fost întocmit. Agentul constatator trebuie sa intocmeasca un alt proces verbal pe numele celuilalt conducator? Această întrebare se ridică de asigurator, care trebuie sa achite despăgubirea si care caută vinovatul în producerea accidentului.

Jurist comments 1

Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Agentul constatator trebuie sa intocmeasca un alt proces-verbal pe numele celuilalt conducator , in fapt , daca se incadreaza in termenul de prescriptie de 1 an de zile !
In caz ca procedura examinarii a durat mai mult de un an , INP urmeaza printr-o scrisoare sa explice cine este... mai detaliat vinovat in comiterea accidentului , in raport cu expirarea termenului de prescriptie !
Succese ! ;)

19 septembrie 2017