Proces-verbal contravențional întocmit de organul vamal

9 iulie 2023 2

Buna ziua. În vamă mi-a fost întocmit un proces-verbal contravențional și mi-a fost aplicată amendă. Cum pot să contest acel proces-verbal? Care e procedura? Trimit contestația la biroul vamal Centru, sau unde a fost întocmit, sau direct în judecată? Ajutați-mă, vă rog. Mulțumesc

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Codul vamal prevede:
CONTESTAREA DECIZIEI SERVICIULUI VAMAL

ASUPRA CAZULUI DE CONTRAVENȚIE VAMALĂ

Articolul 415. Contestarea deciziei

(1) Prin derogare de la prevederile Codului administrativ, decizia Serviciului Vamal asupra cazului de contravenție vamală cu răspundere materială se contestă inițial la aparatul central al Serviciului Vamal de persoana vizată în decizie ori de avocatul sau reprezentantul... mai detaliat acesteia în decursul a 15 zile de la data comunicării deciziei respective. Prin derogare, decizia se comunică respectând art. 22.

[Art.415 al.(1) modificat prin LP356 din 29.12.22, MO456-459/30.12.22 art.813; în vigoare 01.07.23]

(2) Contestația împotriva deciziei Serviciului Vamal asupra cazului de contravenție vamală cu răspundere contravențională se depune în conformitate cu prevederile art. 448 din Codul contravențional și se examinează de instanța de judecată.

Codul contravențional prevede
Articolul 448. Contestația împotriva deciziei agentului constatator asupra

cauzei contravenționale

(1) Contravenientul, victima sau reprezentantul acestora, procurorul, dacă este parte în cauza contravențională, în cazul în care nu sînt de acord cu decizia agentului constatator sau în cazul în care aceasta a fost emisă cu încălcarea normelor procesuale stabilite de prezentul cod, sînt în drept să conteste decizia emisă asupra cauzei contravenționale. Termenul de contestare a deciziei agentului constatator este de 15 zile de la data emiterii acesteia sau, pentru părțile care nu au fost prezente la şedința de examinare a cauzei contravenționale, de la data înmînării copiei de pe decizia respectivă în condițiile art. 4471 alin. (8).
(4) Contestația împotriva deciziei emise asupra cauzei contravenționale se depune la autoritatea din care face parte agentul constatator, conform competenţei teritoriale, care a examinat cauza. În cel mult 5 zile lucrătoare de la data depunerii, agentul constatator expediază contestația şi dosarul cauzei contravenționale în instanța de judecată competentă.

9 iulie 2023