Proces-verbal contraventional pe care nu l-am semnat

22 iunie 2021 72

Buna ziua. M-a oprit politia noaptea si mi-au spus ca am depasit viteza. Am zis ca nu voi semna procesul-verbal si atunci un politist a semnat in calitate de martor ca refuz sa-l semnez. Nu mi-au dat sa citesc procesul-verbal, nu mi-au dat o copie a acestuia, nu au vrut sa-mi arate foaia de parcurs. Amenda aplicata a fost de 900 de lei (sau 450 daca o achit in termen de 72 de ore). Ce poate urma, la ce sa ma astept?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

In caz ca nu sunteți de acord cu procesul urmează sa consemnați in el acest fapt dar nu sa refuzați semnarea lui, copia procesului nu va fost prezentată deoarece ați refuzat să-l semnați de aceea sa recurs la un martor.

Procesul verbal urmează sa va fie transmis prin posta... mai detaliat pentru a face cunoștința cu acesta la care ulterior îl veți putea contesta.

Nu este clară întrebarea cu privire la urmări, urmează sa achitați amenda in caz contrar aceasta va ajunge la executorul judecătoresc care o va încasa silit de la dvs

23 iunie 2021