Proces-verbal cu privire la contravenție

6 septembrie 2017 152

În certificatul de înmatricuare al microbusului este indicată mențiunea Reutilat Tip Vehicul. Agentul constatator întocmește un proces-verbal cu privire la contravenție pentru art. 228 al.(1) Cod Contraventional "Exploatarea vehiculelor reutilate fără autorizația de rigoare". Este legal sau nu?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Pentru soluționarea speței dvs sunt nevoie de mai multe detalii.

Totuși, puteți studia Capitolul 5 din Hotărârea Guvernului despre aprobarea Regulamentului cu privire la supravegherea
tehnică exercitată de poliţia rutieră unde veți putea sesiza dacă întruniți toate condițiile cu privire la reutilarea vehiculului.

6 septembrie 2017