Proces verbal INP

9 decembrie 2018 36

Agentul de patrulare mi-a întocmit proces verbal pe baza pașaportului meu străin (Portugalia), respectiv adresa de reședința a scris-o din străinătate (care era indicata in permisul de conducere). Acest PV este valabil, pot să-l achit la banca cu respectivul pașaport?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Banca vă identifică doar ca rezident, dacă aveti domiciliul pe teritoriul Republicii Moldova.
Respectiv, dacă Banca va reuși să va identifice, în baza IDNP indicat în procesul verbal, comparat cu IDNP in buletinul prezentat la ghiseul Băncii, nu ar trebui sa apara probleme.

In general, din cate cunosc,... mai detaliat Băncile nu verifica identitatea Clientului, sa fie aceeasi persoana care este indicata in procesul verbal, ci doar verifica numarul si seria acestuia in baza de date, respectiv amenda poate fi achitata și de un tert.

Totodata, este posibilitatea de a achita procesul verbal prin internet banking.

Nu cred ca faptul intocmirii procesului verbal oe baza pașaportului Dvs , ar putea constitui un temei de nulitate al acestuia.

9 decembrie 2018