Proces verbal intocmit cu articol gresit!

15 august 2019 29

Buna ziua! Politia din mun. Balti a intocmit un proces verbal, in care au indicat art. 228 alin. 3-1 (care prevede modificarea farurilor din fată), dar incalcarea imputata mie este ca stopurile din spate luminau intermitent la franare. Le-am lamurit ca e dereglare tehnica, dar n-au fost de acord. Ce sa fac?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Depuneți o contestație în scris împotriva procesului verbal, în termen de 15 zile de când v-a fost adus la cunoștință. În judecată, solicitați anularea procesului verbal - dacă a fost scris greșit articolul.
Referitor la defecțiune tehnică - aceasta este contravenție. Respectiv, cântăriți dacă aveți alte argumente... mai detaliat pentru a solicita anularea procesului verbal.

15 august 2019