Proces verbal intocmit incorect

12 martie 2021 26

Buna ziua. Recent in privinta mea a fost intocmit un proces verbal contraventional in temeiul art. 229 alin. 2 și 3 CC. La rubrica nr. 3 "Persoana in a carei privinta a fost pornit procesul contraventional" nu e scris nimic, iar la rubrica de catre cine a fost eliberat pernisul de conducere politistul a scris ASP dar permisul mi-a fost eliberat de catre oficiul 57. Dupa parerea dumnevoastra, am sanse sa castig contestatia?

Jurist comments 1

Iulia Furtuna
  • Avocat

Nicolae, buna ziua! Vedeti art. 445 din Codul contraventional referitor la temeiurile exprese de nulitate a procesului-verbal cu privire la contraventie https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=113262&lang=ro . Verificati daca toate datele au fost reflectate in procesul-verbal, iar datele care nu au fost indicate/indicate gresit, vor atrage nulitatea absoluta doar daca influienteaza in mod esential... mai detaliat fondul cauzei (de exemplu daca ati fost amendat pentru lipsa reviziei tehnice si RAC, atunci identitatea organului de stat care a eliberat permisul nu are relevanta pentru valabilitatea procesului-verbal contestat).

Succes!

14 martie 2021