Proces-verbal întocmit pe permisul meu, dar în privința unui automobil străin

27 aprilie 2023 29

Bună! Am fost informat la Centrul Unic de Monitorizare şi Control a Traficului că au fost aplicate o amendă și 4 puncte de penalizare pe permisul meu, dar pentru o faptă în care a fost implicat un automobil necunoscut mie. Am fost informat, de asemenea, că procesul-verbal respectiv a fost întocmit în prezența mea, dar nu am nicio copie a acestuia. Ce trebuie sa știu și să fac după ce depun contestație?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua. Este necesar să depuneți o contestație în termen de 15 zile de la data când ați fost înnștiințat și să indicați motivele date.
După ce depuneți contestație, agentul constatator va pregăti dosarul și îl va remite instanței de judecată spre examinare.
Ulterior, se va stabili ședința de judecată unde va... mai detaliat fi examinată cauza.
Dacă aveți nevoie de suport juridic, apelați-mă la nr. 068769517.

28 aprilie 2023