Proces verbal neargumentat - fumatul in 'loc pentru fumat'

12 iulie 2017 197

Buna ! Eu am avut o întîmplare fără de precedent cu un polițist din cadrul INP de patrulare. Undeva cu 4 zile în urmă împreună cu un coleg de serviciu am ieșit la pauză pentru a fuma o țigară, respectiv lucram in preajma Pieței Flacăra intrun magazin de telefonie mobila . În cadrul pieței din regiune este stabilit un loc amenajat cel mai probabil de administrația pietii Loc de Fumat cu o tăbliță fixată de perete cu una de gunoi bine stabilită ! Si iată între timp ce fumam eu si colegul în acel moment apare un polițist unde ne face niste poze si zice să îl urmăm la mașină fără ca măcar să se prezinte?! Odată ce am observat că încearcă să ne abuzeze în acest mod am scos telefonul mobil si am început să filmez toate acțiune de mai departe. Ajunși la mașină poliției au început să ne documenteze ca cica acolo nu se permite de Fumat chiar dacă este scris pe acea tăbliță destul de mare si in romana si rusa drept Loc de Fumat! La început au fost cam deranjați ca i-am început să-i filmez dar doar unul din ei au acceptat să prezinte legitimația si au început să scrie proces verbal în acest caz. La întrebarea mea de ce este afișată acea tăbliță loc de fumat pe perete si urna ei în mod ignorant au spus că asta nu intra in atribuțiile lor de serviciu să ne răspundă cica să mă duc să cer socoteală la administrație și celor care au puso dar nici nu au dorit să îmi aducă careva argumente de ce alo este interzis fumatul pentru că lipseau semne care au interzice si nici nu era intrun loc acoperit sau semi acoperit dar nici în apropiere câtorva tarabe sau intrări de acces ,era loc deschis sub cerul liber ! Nu puteau să motiveze de ce aplica contravenție ca replică a spus că deschide Tv si uitate acolo la legea atifumat ca ei nu explicatii detailate asupra acestui caz ! Plus ca erau de la poliția de patrulare si erau cu mașina de serviciu și s-au parcat intrun loc unde este indicator ce interzice acest lucru, culmea e că stăteau cu gerofarul stins! Pînă la urmă au scris ei acolo acel proces verbal si la rugămintea mea ca să-l citesc să înțeleg despre ce sa scris acolo mi-a interzis, mai întîi semnează si după care faci cunoștință îmi spune el polițistul, absurd nu? Clar că am refuzat să semnez ceva observid cu cita imprudenta si incompetenta mă tratează , a încercat să ia niste semnături de le niste persoane din imediata apropiere ca si cum că mortori dar l-au refuzat categoric cred că ca protest față de abuzul de care au dat fata. Intr-un final au urcat în mașină și au plecat! Eu am înregistrările video pe acest caz si la necesitate le pot prezenta drep proba reala! Am vrut sa aflu de la dumnevoastră ca jurist dacă am procedat corect ca nu am semnat nimic si cit de corectă este sau nu acțiunile polițistului ? Si e posibil să îmi aflu eu intro buna zi fără ca să fiu la curent ca pe numele meu figurează vreo amenda care nu a fost declarată ?!! Va mulțumesc anticipat..!

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna,

Din conținutul speței dvs, dvs în mare parte ați procedat corect, urmează să știți că proceul îl puteți semna iar în el să consemnați la rubrica "obiecții" că nu sunteți de acord cu întocmirea acestuia.

Astfel, dvs acuma vă rămîne să contestați procesul verbal în judecată aducând argumentele de mai sus,... mai detaliat totodată probele care le aveți vor demonstra nevinovația dvs, iar instanța prin urmare ar trebui să-l anuleze.

PS: semnăturile martorilor aceștia le căutau deoarece legislația prevede că atunci când contravenientul nu dorește să se semneze, agentul constatator îl întocmește în prezența a doi martori.

O seară bună.

13 iulie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Ai procedat foarte corect. Fara semnatura ta sau a martorilor oculari, la ziua de azi, nu exista un proces-verbal de contraventie pentru acea fapta, si nu ai de ce sa-ti faci griji.
Suplimentar, ai dreptul sa prezinti materialul video si sa depui o Plingere la Ministerul Afacerilor Interne, daca doresti sanctionarea... mai detaliat acelor ofiteri. Or, actiunile acestora sunt deplasate, si ar putea fi sanctionate.

13 iulie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Fumatul interzis:

în toate spaţiile publice închise şi semiînchise, inclusiv în locurile de uz comun, la locurile de muncă, indiferent de tipul de proprietate și modul de acces;
în toate spaţiile publice deschise administrate de instituţiile medico-sanitare, instituțiile de învăţământ, autorităţile publice centrale şi locale, inclusiv pe teritoriile aferente;
în raza de... mai detaliat 10 m de la intrarea în spaţiile publice închise, inclusiv în locurile de uz comun, și la locurile de muncă, de la ferestrele care se deschid şi de la locurile/instalaţiile de captare a aerului pentru spaţiile publice închise şi pentru locurile de muncă;
în parcurile de distracţii şi pe terenurile de joacă pentru copii;
pe stadioane, arene, în pieţe şi alte spaţii publice deschise pe durata evenimentelor publice distractive sau de alt gen;
sub acoperișul staţiilor de transport public; în mijloacele de transport public şi în mijloacele de transport privat în care se află minori.
Instalarea unei avertizari de genu ; loc pentru fumat , in locuri in care nu este permis fumatul se sanctioneaza ...atit fumatorii cit si pers juridice

15 iulie 2017