Proces-verbal pe care nu l-am semnat

30 ianuarie 2020 154

Buna ziua. In noiembrie am fost oprit de un agent de circulatie. Mi-a intocmit proces-verbal pe motiv ca am incalcat linia continua. Am refuzat din start sa semnez si mi-au pomenit de judecata ceva. Mi-au dat voie sa plec fara sa semnez ceva si fara sa-mi dea o copie a procesului-verbal. Acum m-am trezit cu o scrisoare de la executorul judecatoresc cu amenda + taxele lui. Alta instiintare/scrisoare nu am primit de la nimeni. Cum sa procedez? Mersi.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Pentru început mergeți la executor și luați o copie a procesului și depuneți o ci gestație, daca cîștigați și se anulează decizia de sancționare, veți fi scutit de amenda și taxe, eventual pot fi identificate temei de nulitate, urmează a fi studiat actul.
Contrar mergeți și achitați.

31 ianuarie 2020