Proces-verbal pentru permis chipurile nevalabil

11 februarie 2024 3

Buna ziua. Politia de patrulare i-a intocmit proces-verbal tatalui meu, in care au scris ca el ar fi condus mijlocul de transport fara a deține dreptului de a conduce astfel de mijloace. Acest lucru nu este adevărat, tata le-a prezentat permisul de conducere de model 1995. Cu toate acestea, agentul a insistat ca acel permis nu este valabil pentru ca el nu il gaseste in baza lor de date. Cum sa procedeze tata? Multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bină ziua.
Contestaţi procesul-verbal.
Solicitaţi informații din Registrul de stat al conducătorilor de vehicule privind:

confirmarea deținerii dreptului de a conduce vehicule, categoriile și permisele de conducere eliberate
Deja dacă există careva neconformităţi le veţi depista pe parcurs. Posibil a fost cîndva efectuată modificarea in nume prenume a tatălui şi asta putea duce la... mai detaliat anularea permisului din oficiu.

https://www.asp.gov.md/en/servicii/conducatori-auto

12 februarie 2024