Procese verbale și dosare inventate de poliție

29 octombrie 2020 67

Bună ziua. La începutul verii mi-a venit o hotărâre a comisiei administrative în baza unui proces verbal întocmit în sectorul Botanica (sector în care nu am fost de ani de zile, eu fiind din suburbiile Chișinăului). Am telefonat pretura sec. Botanica să clarificăm situația, m-am prezentat la pretură și am studiat dosarul în cauză, În dosar erau și poze atașate, în care nu eram eu, ci niște persoane necunoscute (păreau persoane fără adăpost). Am scris un demers ca acel dosar să fie reexaminat pentru că nu am fost eu contravenientul. Peste ceva timp am primit hotărârea de anulare a amenzii. Au trecut 3 luni și primesc deja o altă amendă trimisă de un executor judecătoresc în baza unui dosar, de asemenea întocmit în sectorul Botanica. Ce pot face în asemenea caz? Mulțumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Aceeasi procedura din pacate , prezentati-va la executor , primiti decizia sau procesul , il contestati in instanta de judecata !
PS : cineva se foloseste in mod regulat de datele dvstra ? nu a-ti pierdut buletinul sau vre-un alt act ?

2 noiembrie 2020