Procesul de amnistie 2021 este la cerere sau automat?

21 februarie 2022 62

Buna ziua. Daca fratele meu nu are avocat, el trebuie sa scrie singur o scrisoare prin care solicita admisia, sau procesul este automat?

Jurist comments 1

Andrei Țurcan
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua Svet.

Dacă fratele Dvs. nu are avocat, el poate să solicite singur amnistia fie absolvirea de pedeapsă, fie reducerea pedepsei în dependență de situație.
Penitenciarul poate din inițiativă proprie să vină cu această inițiativă dacă se întrunesc condițiile în viziunea lor.

7 mai 2022