Procesul verbal intr-un dosar de judecata se intocmeste doar unul pentru tot dosarul sau cate unul pentru fiecare sedinta?

15 aprilie 2018 153

Hristos a inviat! Procesul verbal intr-un dosar de judecata se intocmeste doar unul pentru tot dosarul sau cate unul pentru fiecare sedinta? Partile pot face cunostinta cu procesul verbal dupa fiecare sedinta de judecata sau doar dupa finalizarea procesului? La sedinta din 13.04.2018, paratul a citit declaratiile sale de pe foaie si nu am retinut tot ce a spus, deaceea nu am putut pune intrebari. Urmatoarea sedinta va fi in luna mai. Am solicitat sa fac cunostinta cu procesul verbal al sedintei din 13.04.2018, dar judecatorul a spus ca am dreptul sa solicit doar CD cu inregistrarea audio. Iar procesul verbal il pot vedea doar la sfarsitul procesului de judecata.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
De fapt procesul verbal al ședinței de judecată este un act procesual unic.
În practică însă, el se întocmește atât după fiecare ședință de judecată cât și un singur act la finalizarea procesului care se anexează la dosar, am in vedere ce se aplică ambele variante.
Mai mult ca atât grefierii nu... mai detaliat reușesc să introducă în P-V tot ce spune participantul sau partea în proces, astfel încât este mult mai bine sa solicitați eliberarea înregistrării audio a ședinței de judecată, înregistrare pe care se aude absolut tot.
Va recomandam să solicitați înregistrarea audio. Achitați 20 lei și depuneți cerere la care atașați ordinul de plată a taxei.
Inregistrarea se eliberează în 5 zile de către grefier.

15 aprilie 2018