Procura copil

12 decembrie 2017 116

Buna ziua. Vreau sa ies cu copilul din țara, copilul este in familia tatălui si are 5 ani. Pot iesi din țara fără procura, sau am nevoie neaparat de procura? Mulțumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Parajurist

Conform art. 1 a Legii 269/1994 minorii au dreptul de a ieşi şi de a intra în Republica Moldova doar însoţiţi de unul din părinţi. În cazul în care minorul pleacă să se domicilieze în străinătate, este necesară declaraţia de consimţământ a ambilor părinţi, legalizată notarial.

14 decembrie 2017