Procura de la notar din Ucraina este valabilă în Moldova?

8 mai 2019 73

Bună ziua. Mama mea dorește să vândă un apartament, însă ea se află în Ucraina. Doresc să aflu daca ea poate face procura pe mine la notar în țara unde se afla și dacă acea procura va fi valabilă în Moldova?

Jurist comments 2

Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Mihai, salut!

Art. 15 din Tratatul nr. 1993 din 13.12.1993 între Republica Moldova și Ucraina privind asistența juridică și relațiile juridice în materie civilă și penală prevede că actele întocmite sau legalizate de organul corespunzător al uneie din Părți, prevăzute cu sigiliu oficial și semnătura persoanei autorizate, au valabilitate pe teritoriul... mai detaliat alte Părți fără vreo altă legalizare.

Astfel, mama Dvs. poate întocmi o procură la un notar din Ucraina și aceasta va fi valabilă în Republica Moldova, dar urmează să țineți cont că aici pe loc urmează să o traduceți în limba română și să legalizați traducerea la un notar local.

8 mai 2019
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Mai simplu ar fi mama dvs să întocmească procura la Ambasada RM în Ucraina și doar sa vo expedieze prin poștă sau alt mijloc, astfel economisind resursele financiare și timp.

8 mai 2019