Procură de vinzare cumpărare

17 august 2018 34

Buna ziua. Ajutați-mă, vă rog: fiul, aflându-se în SUA, dorește sa întocmească o procura de vânzare-cumpărare, ca mai apoi mama să poată vinde niște terenuri aici în Moldova. Ce detalii urmează a fi indicate, astfel ca procura pe care o va întocmi în SUA să fie acceptată în Moldova și să întrunească toate cerințele necesare? Vă mulțumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Pentru a fi scutit de multă formalitate, cel mai ușor ca procura să fie întocmită la o ambasada a RM, contrar, procura va urma a fi recunoscută adică apostilată, procedură ce urmeaza a fi efectuată în țara de origine(în MD este Ministerul Justiției) pentru ca actul întocmit să... mai detaliat poată fi recunoscut, ulterior tradusă sau în SUA sau MD, aici ar fi mai ieftin.
Procura pentru vînzare include text:
Vînzarea bunurilor de menționat care, altfel pot fi vîndute oricare,
Reprezentarea interese la agenția servicii publice, aici se include cadastru

18 august 2018