Procură generală

14 mai 2024 3

Bună ziua. Intenționez să perfectez o procură pe numele unei persoane, care mă va ajuta la întocmirea moștenirii de la părinți. Pot specifica în procură că persoana împuternicită nu are dreptul să vândă (sau să înstrăineze în alt fel) bunurile? Sau dacă este procură generală, poate întreprinde toate acțiunile din numele meu? Mulțumesc!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna dl. Vladimir, DVS vă referiți la o procură generală întocmită din numele DVS pe o întrebare, la care v-ați referit și vă este frică. ca nu cumva persoana la care v-ați gândit să nu să se ocupe în viitor. De dorit, ca ea să vă îmâne procura original, posibil... mai detaliat DVS nu sunteți în țară, dar DVS subnteți să-i trimiteți acei persoana documentele în copii pentru a fi prerfectată procura, ca mai apoi el să nu aibă posibilitatea să se folosească de ele. Mai bine vină acasă și perfecteazăți singur documentul solicitat.

14 mai 2024
Irina Clepalo
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua, în cazul respectiv puteți perfecta o procura specială. În această procură expres puteți indica ce acțiuni are dreptul să execute persoana în cauză (reprezentarea în fața notarului, cadastru etc). Chiar dacă este o procură generală și în momentul în care nu este indicat expres că persoana împuternicită are... mai detaliat dreptul la înstărinarea bunului (contract vînzare cumpărare, donație etc) persoana respectivă nu va putea înstrăina bunul respectiv.

20 mai 2024