Procura pe masina

30 ianuarie 2018 42

Am trecut din Romania in Ucraina o masina si acum persoana care se foloseste de masina vrea sa-i fac procura. Daca ii fac procura, nu voi avea probleme? Mersi.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Dac dvs sunteți proprietarul automobilului, oricum trebuie să întopcmiți o procură pe numele persoanei căreia i-ați dat automobilul în folosință pentru a a vea dreptul de al exploata, totodată, în procură dvs puteți specifica ce drepturi oferiți persoanei ca să poate întreprinde adică să întocmiți o procură specială.
Ex. dacă... mai detaliat dvs veți însera în procură clauza prin care ve-ți prevedea că acesta are dreptul doar la posesia și folosința automobilului nu poate să vă apară problema ca nu cumva acesta să vândă automobilul.

Totușui nu este corect de a opera cu termenuld e procură pentru că procura îmbină în sine altceva, astfel, în cazul dvs puteți întocmi un comodat.

1 februarie 2018