Procura pentru conducerea automobilului

8 septembrie 2017 1062

Buna ziua! Spuneti-mi, va rog, daca respectiva procura este obligatoriu de autentificat notarial, sau e suficienta o procura scrisa de mana si semnata de proprietar.

Comentariile juriștilor 5

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua.
Potrivit Codului Civil al RM și anume:
Articolul 253. Procura de substituire
(1) Persoana căreia îi este eliberată procura poate elibera o procură de substituire numai dacă acest drept este stipulat expres în procură sau dacă este în interesul reprezentantului.
... mai detaliat (2) În toate cazurile, procura de substituire trebuie autentificată notarial.
Pentru mai multe detalii accesați site http://lex.justice.md/md/325085/ art. 253-257.
Numai Bine!!!

8 septembrie 2017

Nu inteleg ce inseamna procura de substituire. Daca proprietarul sau persoana inputernicita prin procura autentificata notarial imi incredinteaza conducerea automobilului in interesul său, fara prezenta sa in automobil, este legala procura care nu este autentificata notarial?

8 septembrie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Vă aduc la cunoștință că în urma reformelor legislative, nu mai este nevoie de a avea la îndemîna procură care atestă faptul că sunteți îndreptățit să conduceți automobilul.

8 septembrie 2017

Dn Domenco puteti va rog sa mentionati actul legislativ repectiv, pentru a-l putea prezenta ofiterilor INP la necesitate

8 septembrie 2017
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Este vorba de Hotararea Guvernului nr.341 din 26.05.2017 (în vigoare din 30.06.2017) cu privire la aprobarea modificărilor şi completărilor ce se operează în Regulamentul circulației rutiere.

În special, este vorba de pct.4 din Hotararea sus-indicata, potrivit caruia "punctul 10, subpunctul 2), litera b) va avea următorul cuprins: „b) certificatul de... mai detaliat înmatriculare a vehiculului”.

Până la modificările respective, lit.b) din 10.2. al RCR avea următorul conţinut: "certificatul de înmatriculare (înregistrare) a vehiculului, eliberat pe numele acesteia în modul stabilit, ori certificatul de înmatriculare (înregistrare) a vehiculului însoţit de un alt document ce atestă dreptul la utilizarea lui sau, după caz, certificatul de înmatriculare (înregistrare) eliberat pe numele persoanei juridice şi foaia de parcurs".

P.S. "Sper ca Dnul Domenco să nu se supere ca am răspuns în locul dlui".

8 septembrie 2017