Procura pentru copil 17 ani pentru plecare peste hotare

11 mai 2017 178

Parintii sunt divortati si au un copil minor (17 ani), e posibil ca mama lui sa-l ia si sa mearga peste hotare (Ucraina) fara tatal copilului, sau e necesar procura sau mandat din partea tatalui?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Irina Șeghera
  • Avocat-stagiar

Bună ziua, Victor.

Depinde care e scopul călătoriei, dacă copilul este însoţit de unul dintre părinţi şi doriţi să plecaţi la odihnă, tratament (temporar) atunci nu aveţi nevoie de acord celuilalt părinte, în acest caz vedeţi art. 1 alin. (2) din Legea cu privire la ieșirea și intrarea în... mai detaliat Republica Moldova , iar dacă scopul călătoriei este stabilirea cu traiul în altă ţară a copilului minor atunci aveţi nevoie de acordul celuilalt părinte, în acest caz vedeţi art.1 alin. (4) din Legea cu privire la ieșirea și intrarea în Republica Moldova http://lex.justice.md/viewdoc.php?action=view&view=doc&id=311638&lang=1 .

11 mai 2017