Procură pentru ieșirea din țară cu mașina soției

6 decembrie 2023 2

Bună ziua. Soțul trebuie să plece pentru o zi la Iași. Are voie să iasă din țară cu mașina care este pe înmatriculată pe numele meu, sau are nevoie de procură? Mulțumesc.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna Valeria! Este posibil de efectuat un Contract de comodat. Vă pot întocmi și ajuta pentru un astfel de Contract. Pentru detalii puteți apela la nr. de telefon 069049267

7 decembrie 2023
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna, Valeria,

Procura nu oferă dreptul de a conduce un mijloc de transport.

Potrivit prevederilor Codului civil, pentru astfel de situații poate fi încheiat un contract de comodat care este cu titlu gratuit, fie un contract de mandat care este oneros.

De câțiva ani buni, nu mai este necesar ca persoana care conduce... mai detaliat un autoturism ce nu-i aparține să dețină un act care să demonstreze că acest mijloc de transport i s-a încredințat.

Cu respect,
Igor Brinișter

7 decembrie 2023