Procura pentru insotirea copilului

3 august 2017 78

Copilul este in virsta de 6 ani. Mama are pasaport romanesc, copilul - pasaport biometric. Programam o vacanta incepind cu 10 august, iar procura expira pe 31 august. Pot aparea ceva probleme la vama din cauza procurii?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua.
În conformitate cu Legea Republicii Moldova cu privire la ieşirea şi intrarea în Republica Moldova, nr. 269 din 09.11.1994, autorităţile de frontieră vor permite ieşirea din ţară a cetăţenilor minori, însoţiţi de o persoană adultă în următoarele cazuri:
1) minorul este înscris în paşaportul unuia dintre părinţi şi călătoreşte în... mai detaliat străinătate însoţit de cel puţin un părinte;
2) minorul este titular al unui paşaport individual şi călătoreşte în străinătate însoţit de cel puţin un părinte.
Deci, copii minori pot trece frontiera cu un părinte doar dacă ieșirea din țară e pe termen scurt și nu urmăriți să va stabiliți cu traiul în străinatate.
Mult succes!!!

3 august 2017