Procură pentru mijloc de transport.

19 iulie 2018 68

Am procurat acum 2 ani de zile o motocicletă, fostul proprietar mi-a făcut procură pe termen de 3 ani. Am ajuns la momentul când vreau să o vând. Ca să o pot vinde trebuie să o înregistrez după numele meu? Sau pot cu procura s-o înregistrez deja după viitorul proprietar căruia vreau să o vând?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Deci, în temeiul procurii, dacă ați fost împuternicit cu dreptul de a vinde, puteți efectua tranzacția fără a înregistra motocicleta după nume propriu, cu condiția ca procura să mai fie valabilă.

20 iulie 2018