Procură pentru restabilirea paşaportului românesc

30 aprilie 2017 41

Am avut paşaport românesc, mama şi-a facut buletin, paşapoartele au fost anulate, parintii sunt divortati, initial doream restabilirea cu domiciliul in România, apoi m-am razgândit, dar procura de la tata am primit-o pentru restabilirea pasaportului românesc cu domiciuliul in România, este posibil cu aceasta procura sa-mi restabilesc paşaportul românesc cu domiciliul in Moldova?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Levitschii Iurii
  • Jurisconsult

Buna ziua Catalina, conform art. 252. CC Procura
(1) Procură este înscrisul întocmit pentru atestarea împuternicirilor conferite de reprezentat unui sau mai multor reprezentanţi.
Prin urmare dacă în procură nu aveți împuterniciri de a efectua o astfel de acțiune atunci nu sînteți în drept să o efectuați. Cel... mai detaliat mai bine ar fi perfectarea unei noi procure cu indicarea concretă a acțiunilor necesare de efectuat pentru a diminua confuziile.

11 mai 2017