Procura poate fi intocmita pe termen nelimitat?

8 septembrie 2016 195

La cumparea sau vanzarea unui automobil, procura era maxim de 3 ani. Acum am auzit ca e posibil de facut pe un termen nelimitat! Este adevarat?

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Salut Igor,
Nu este adevarat. Potrivit art. 254 Cod Civil, procura se elibereaza pe termen maxim de 3 ani. Daca termenul nu este indicat , se considera ca procura este eliberata pe un termen de un an.

Insa, daca procura a fost eliberata pentru vinzarea/cumpararea automobilului in afara teritoriului RM - atunci... mai detaliat aceasta va fi valabila pina la anularea ei de persoana care a eliberato (adica teoretic acest termen poate fi mai mare de 3 ani), cu conditia ca procura sa fie autentificata notarial.

9 septembrie 2016
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

buna ziua Igor
probabil ati confundat procura cu contractul de comodat
mai nou notarii fac pentru automobile contract de comodat sau de mandat si comodat
iar pentru asemenea contracte intr-adevar legea nu stabileste un termen limita
pentru procuri ramin valabile limitarile explicate mai sus

9 septembrie 2016