Procurare bun imobil locativ de catre nerezident

2 iulie 2018 108

Buna ziua. O persoana juridica straina doreste sa procure pe teritoriul RM un bun imobil (casa), dar la moment nu pentru a desfasura activitate de intreprinzator, ci pentru a o pune la dispozitie unei persoane fizice pentru a avea grija, iar in viitor posibil pentru a o da in locatiune. In acest caz, este obligatoriu infiintarea unei reprezentante pe teritoriul RM (daca nu intentioneaza la moment sa desfasoare aici activitate, doar sa achizitioneze bunul) sau doar sa se inregistreze la fisc pentru atribuire cod fiscal pe motiv ca detine obiect impozabil? Multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Olga,
Persoana juridică nerezident are dreptul să dețină dreptul de proprietate asupra uni bun imobil (cu excepția terenurilor cu destinație agricolă) în Republica Moldova.
În cazul în care persoana juridică nerezident intenționează să dea în locațiune acest bun imobil, aceasta presupune desfășurarea unei activități economice în Republica Moldova.
Prin urmare, pentru a... mai detaliat practica activitatea de întreprinzător, persoana juridică nerezident urmează să înregistreze o filială în Republica Moldova.
În cazul practicării activității de întreprinzător cu încălcarea prevederilor legale la acest capitol, atât administratorul persoanei juridice nerezident, cât și însuși societatea comercială nerezident pot fi atrase, după caz, la răspundere penală sau contravențională, în conformitate cu legislația Republicii Moldova.

2 iulie 2018