Procurare de imobil gajat

31 mai 2017 77

Buna ziua, doresc sa procur un imobil ce se afla ca gaj. Ce procedura ar trebuie sa urmez ca sa pot procura imobilul in cauza, tinind cont ca proprietarul nu are cum singur sa scoata imobilul in cauza nedetinind suma de bani, cum ar trebuii sa procedez corect fara s-o dau in gard.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Buna ziua!
Puteti procura bunul imobil respectiv doar cu acordul creditorului ipotecar. Acordul se exprima in baza unui inscris semnat de reprezentantul creditorului ipotecar (Presedintele Bancii). Acest Acord trebuie prezentat notarului in momentul autentificarii Contractului de vinzare-cumparare pe care il veti incheia cu proprietarul.
In acest caz, Dvs veti obtine dreptul de... mai detaliat proprietate asupra bunului imobil, insa grevat cu dreptul de ipoteca al creditorului. Cu alte cuvinte, in cazul in care debitorul obligatiei garantate nu isi va executa angajamentele, Dvs puteti pierde proprietatea asupra bunului, dat fiind faptul ca creditorul ipotecar poate vinde silit obiectul ipotecii.
Foarte rar se intimpla in practica situatiie in care creditorii ipotecari ar da asemenea Acorduri.
Alta solutie ar fi ca din contul pretului vinzarii sa fie stins creditul la Banca, si respectiv sa fie radiata ipoteca.
In acest caz, este nevoie ca Contractul de vinzare-cumparare sa fie incheiat intre 3 Parti> Proprietar, Banca si Dvs. Pe linga prevederile generale cu privire la vinzare-cumparare, acest Contract ar trebui sa contina prevederea potrivit careia pretul bunului se achita pe contul cutare al Bancii, in scopul stingerii datoriilor Proprietarului conform Contractului de credit nr. ---, si inclusiv sa contina obligatia asumata de Banca de a elibera bunul de ipoteca cu radierea dreptului sau, cu indicarea termenilor concreti.
Succes!

31 mai 2017