Procurare % din suprafața unui teren aflat in proprietate publica

7 mai 2017 64

Buna ziua! Explicați va rog pașii cum de procurat un anumit % din suprafața unui lot de teren format de primărie. Potențialul cumpărător este proprietar deja al unui lot de teren care se margineste cu terenul aflat in proprietatea primăriei și dorește sa extindă suprafața acestuia prin comasare. Va mulțumesc anticipat și contez pe un răspuns exhaustiv

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Alexandru Ţurcan
  • Avocat

Este greu sa va dea cineva un raspuns exhaustiv la subiecte de cumparare (privatizare) de terenuri de la primarie. Si nici nu exista un careva drept prioritar de a cumpara un teren vecin.

Primariile nu au dreptul sa vanda terenurile libere, decat la licitatie publica, in regim de concurenta, la care... mai detaliat vecinii nu au nici un fel de prioritate.

S-ar putea sa scrieti o cerere la primarie sa scoata terenul la licitatie, odata ce exista interes. Daca primaria nu are alte planuri pentru terenul respectiv, ar putea sa-l vanda. Daca nu - nu.

Incepeti cu studierea regulamentelor de mai jos.

http://chisinau.md/doc.php?l=ro&idc=511&id=5390&t=/Regulamente/Regulamentu-privind-gestionarea-resurselor-funciare-municipale

http://chisinau.md/doc.php?l=ro&idc=511&id=16260&t=/Regulamente/REGULAMENTUL-privind-organizarea-i-desfaurarea-licitatiilor-funciare-cu-strigare-in-municipiul-Chiinau

12 mai 2017