Procurarea apartamentului

5 august 2019 63

Buna ziua. As dori sa procur un apartament cu mobila si tehnica. Pot sa ma asigur cumva ca in momentul semnarii contractului de vanzare-cumparare cineva nu o sa scoata bunurile din apartament? Am drept in timpul semnarii contractului sa cer ca un reprezentant din partea mea sa fie in apartamentul dat cu reprezentantul vanzatorului? Sau poate sunt alte modalitati? Merci anticipat!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

În cazul respectiv urmează sa încheiați două contracte de vânzare cumpărare.
Contractul de vânzare-cumpărare a apartamentului trebuie sa fie autentificat notarial, iar cel de vânzare-cumpărare a tuturor bunurilor ce se află în imobil (mobilă și tehnică de uz casnic, etc), cu menționarea expresă a datelor de identificare a
obiectelor, inclusiv fotografii... mai detaliat ale obiectelor în cauză și descrierea acestora, fiind suficientă respectarea formei scrise simple fapt care, vă permite evitarea anumitor cheltuieli.

Succes.

5 august 2019