Procurarea locuintei in rate

11 iunie 2018 99

Am hotarat sa procuram o casa. La moment avem 50% din suma totala care trebuie de achitat. Am doua intrebari. Este posibila achitarea fara % adaugator la intelegerea partilor? Care sunt platile suplimentare in folosul statului, pentru inregistrarea la notar si la cadastru si cine (cumparatorul sau vanzatorul) trebuie sa le achite?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Liudmila,
Dvs urmează să achitați prețul în rate direct Vânzătorului sau urmează să contractați un credit?
Dacă Dvs ați convenit cu Vânzătorul să-i ahitați prețul în rate atunci nu aveți de ce să achitați o dobândă aferentă. Însă, în cazul în care nu respectați termenele puteți fi nevoită să achitați dobândă... mai detaliat de întârziere sau chiar și penalitate, depinde dacă este sau nu prevăzută de contract.
La autentificarea unui asemenea gen de acte juridice se percepe taxa de stat în mărime de 0,5% din valoarea tranzacție și suplimentar onorariul pentru serviciile notariale care se stabilește de către notar. Achitarea acestor sume de regulă se face de către Cumpărător, dacă părțile nu s-au înțeles altfel prin contract.
Pentru înregistrarea contractului la Agenția Servicii Publice achită Cumpărătorul, iar prețul diferă în dependență de valoarea tranzcției și regimul obișnuit/de urgență privind înregistrarea contractului.

12 iunie 2018