Procurarea unei case neprivatizate pe un lot privatizat

27 iulie 2020 110

Buna ziua. Pe un lotul de pământ privatizat se afla o casa neprivatizata. As putea sa cumpar acest imobil și apoi să-l privatizez? Care sunt riscurile? Mulțumesc anticipat pentru răspuns!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
cît ține de situație, la moment procurați terenul cu o construcție pe acesta, urmează a fi clarificat care este statul casei, este înregistrată sau nu la cadastru, e construcție nefinalizată, sau are proprietar care este statul?
se privatizează doar în cazul cînd bunul aparține statului, in rest e vorba de vinzare... mai detaliat cumpărare clasică. Riscați să nu aveți posibilitatea de a da în exploatare imobilulu dacă acesta a fost ridicat în lpsa actelor(autorizație), astfel va rămîne ca cnstrucție nefinalizată dacă există această parafă la cadastru.

28 iulie 2020