Procurarea unui apartament la sol (fara condominiu)

10 iulie 2024 3

Buna ziua. Dorim sa cumparam un apartament la sol prin proiectul Prima Casa. Problema este ca apartamentul si lotul de pamant sunt inregistrate pe stapani diferiti. Cum ar fi mai corect si mai usor: 1) mai intai noi sa dobandim drept de proprietate asupra apartamentului, dupa care stapanul terenului sa intre in condominiu si apoi sa faca cota-parte; sau 2) e mai bine de facut aceasta procedura pana la dobandirea dreptului de proprietate? Problema e ca stapanul terenului nu e in tara, iar cladirea nu e in condominiu.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Irina, eu am să fiu categoric, o să vreți să aveți dureri de cap încercați să procedați pe ambele mesaje și o să vedeți în ce instorie o să intrați, DVS nu cunoașteți ce inteție are aldoilea proprietar pe teren, dacă vreți să intrați în istorii ne plăcute, încercați.

11 iulie 2024