Procurarea unui automobil cu vicii ascunse

22 mai 2024 3

Buna ziua. Am gasit un autoturism de vanzare in Straseni. Am mers acolo, m-am intalnit cu proprietarul, care mi-a spus ca masina nu are probleme, totul functioneaza ideal. Ne-am inteles sa-i achit pretul si sa o iau in Chisinau, iar peste doua zile sa mergem la notar sa perfectam actele (ne-am intalnit intr-o duminica). Pana am ajuns la Chisinau, am inteles ca este un defect la cutia de viteze. A doua zi, am descoperit si alte defecte. Am sunat proprietarul si i-am explicat ca nu am nevoie de asa masina cu defecte si ca vreau sa i-o intorc inapoi si sa primesc banii platiti. Acesta mi-a spus ca a cheltuit deja banii. Ce pot sa fac in acest caz? Am salvate toate convorbirile audio ca dovada ca i-am achitat pretul. Mersi anticipat.

Comentariile juriștilor 5

Descărcaţi discuția
Filip Rotaru
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna Sergiu,
Trebuie in primul rand de analizat contractul de vanzare-cumparare.
Solutii exista, contactati-ma pe Watsapp : +37360508487

23 mai 2024

Inca nu am facut contract si nici procura. Doar am achitat masina si am luato ,duminica trecuta a fost.
Luni lam sunat sai explic vinzatorului ca masina nui buna asa cum mia spus si mia zis ca a keltuit banii . Iam zis ca io intorc sa o vinda altcuiva si... mai detaliat sami dea banii dupa asta ...si deja nu mai rs nici la tel.

23 mai 2024
  • Jurisconsult

Buna Sergiu, de ce n-ai înțeles, vânzătorul te-a amăgit, el ți-a ticsit un a/m cu difecte. Cheasr dacă o să încerci să mergi prin instanță, ai să perzi, fiindcă la momentul că v-ați apreciat și ași dat acordul să cumpărați a/mși mai ales ați plătit costul a/m-lui, DVS ați acordul.... mai detaliat Cumpărătorul vechie este un escroc, el v-a vândut un a/m deja cu defecte, nici-un polițist n-o să întreprindă acțiuni contra lui, examinarea o să aibă loc de un inspector de sector, care mai apoi o să facă o îcheiere, în baza căruia n-o să faciți nimica. Dl. Sergiu ați ars, bine ați ars.

23 mai 2024
  • Jurisconsult

Colegul meu dl. Filip a încercat să vă curajeze, dar fără folos.

23 mai 2024

Eu inca nu am cumparato doar iam achitat suma pe ea urma sa perfectam actele marti .

23 mai 2024