Procurarea unui imobil donat

4 aprilie 2024 3

Buna ziua. Vanzatorul de facto al bunului imobil, dorind sa se eschiveze de la plata impozitului pe venit, doneaza bunul in cauza fiului sau, iar acesta ulterior figureaza in capacitate de vanzatorul la perfectarea contractului de instrainare. Ce riscuri imi asum eu, in calitate de cumparator, in aceasta situatie? Multumesc.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna seara Dumitru, nu face să figurezi în așa tranzacție, o să fie pierdere de bani, mulâi bani, eu nu vreau să te vâr chestiuni judiciare, refuzăye așa tranzacție, nu importă să fie mai eftină, o să apară multe întrebări, ce și cum.

5 aprilie 2024
Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua Dumitru. Procurarea în asemenea condiţii nu are nici un risc. Dvs. procuraţi un bun, şi nu purtaţi răspundere pentru neplata impozitelor sau altor taxe ale proprietarilor anteriori. Chiar şi în situaţia dată, fiul, în momentul înstrăinării are obligaţia de plată a impozitului pe venit din vânzarea imobilului. Succese!

8 aprilie 2024