Procurarea unui teren de constructii

10 august 2019 39

Buna ziua! Spuneti-mi, va rog frumos, de ce acte am nevoe pentru procurarea unui teren de constructii? Pe terenul dat se afla o casa batrineasca care se risipeste. La ce trebue atrag atentia ca sa nu am probleme pe viitor? Multumesc.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Svetlana,

În primul rând trebuie să verificați terenul respectiv în registrul bunurilor imobile, pentru a vedea cine sunt proprietarii reali, dacă sunt sechestre/interdicții pe acest teren.

La fel trebuie să verificați la FISC dacă au fost achitate impozitele pe acest teren și dacă nu sunt datorii.

Ulterior, identificați proprietarii și negociați... mai detaliat prețul și clauzele contractuale. Autentificați contractul la notar și îl înregistrați în registrul bunurilor imobile.

La general, aceștea sunt pașii de bază. Deja pentru o consultație detaliată trebuie de studiat cazul Dvs. la concret.

Vă sunt la dispoziție,

O zi bună să aveți!

16 august 2019