Profesor cu dosar penal

18 martie 2023 27

Buna ziua! Cum e posibil ca un profesor de educatia fizica cu dosar penal neincheiat sa lucreze in continuare? Acesta a agresat un inca un copil. Care ar fi masurile pentru acest caz?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua. În procesul penal este aplicabil principiul prezumției nevinovăției potrivit căruia, până la rămânerea definitivă a hotărârii judecătoreşti de condamnare, persoana este considerată a priori nevinovată.

Puteți solicita suspendarea activității de muncă pe perioada procesului penal.

19 martie 2023
Andrei Țurcan
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua, depinde de art. din Codul penal potrivit caruia este judecat.

Cu certitudine infractiunile sexuale si cele cu aplicarea violentei ar trebui sa duca la masuri mai stricte fata de persoanele ce lucreaza in domeniul educatiei, in special pedagogi ce activeaza zi de zi cu copiii minori.

20 martie 2023