Profesorul are dreptul sa ma pozeze in timpul orelor?

14 mai 2018 104

Eram la ora de istorie, stateam in banca si am pus capul pe banca. Profesoarea vine langa banca si incepe sa ma pozeze. Se pedepseste asa ceva?

Jurist comments 3

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Se interzice intituțiilor de învățământ să supravegheze video sau să facă careva poze în incinta instituției de învățământ cât și pe teritoriul acesteia.
Profesoarea nu era în drept să facă fotografii cu Dvs..
Vă puteți adresa cu o plângere la Centrul Național pentru Protecția Datelor cu Caracter Personal (CNPDCP).

14 mai 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii
14 mai 2018
  • Jurisconsult

Nu, au fost încălcate drepturile dee elev, corect v-a orientat avocatul d-n Igor. DVS sînteţi în drept să vă adresaţi cu o plîngere la derectorul şcolii, pentru a fi luate măsurile cuvenite cu profesorul obraznic.

15 mai 2018