Program de vizită copil minor

2 aprilie 2019 478

Bună ziua.
Mulțumesc pentru răspunsul acordat, doar că a apărut o intrebare. Ati menționat că pentru a stabili un grafic de întrevedere cu copilul, aceasta procedura se efectuează la autoritatea tutelară, doar că inițial trebuie sa existe o hotărîre judecătorească prin care este stabilit domiciliul copilului minor cu mama. Unde pot gasi această hotărâre? Pentru că soții au divorțat în fața instanței de judecată, în hotărârea de divorț pe care a primit-o fiecare din ei nu este menționat absolut nimic despre copil. Nici măcar un cuvânt. Este doar menționat că se desface căsătoria și atât, nimic despre copilul minor. Unicul lucru care s-a întâmplat a fost că aceștia, în ziua procesului de divorț au fost întrebați de către judecător cu cine rămâne copilul, și tatăl a spus că deocamdată rămâne cu mama, dar pe viitor vedem (pentru ca avea 6 luni copilul atunci și încă depindea de laptele mamei). Întrebarea adresată către ei și răspunsul tatălui poate fi considerată drept "hotărâre" oficială? Problema este ca de atunci, mama refuză în repetate rânduri comunicarea dintre copil și tatăl său, îi spune copilului că noul ei soț e tatăl, îl blochează pe tatăl biologic pe toate rețelele de socializare ca să nu poată vedea copilul, vorbește vulgar și multe altele. Ce șanse are acest tata de a petrece timp cu copilul său (care face curând 3 ani)? Și oare poate să depună cerere chiar pentru stabilirea domiciliului copilului la el acasă și nu lângă mamă, care mai și amenință cu moartea noua soție a fostului soț și alte nebunii? Tatăl vrea să-i ofere copilului o educație frumoasă, pe care copilul din păcate nu o va primi de la mamă. Ce ne sfătuiți? Va rugam frumos!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Dacă în dispozitivul hotărârii nu este menționat nimic despre domiciliul copilului minor atunci tatăl se poate adresa cu o acțiunea în judecată de stabilire a domiciliului copilului minor cu el.

Totuși referitor la cazul dvs, urmează de știut că ambii părinți dispun de drepturi egale față de copilul lor minor,... mai detaliat iar în acest caz mama nu poate interzice tatălui să își vadă copilul.

Așa deci, dacă aceasta crează impedimente tatălui să-și vadă copilul, urmează să vă adresați cu o plângere către autoritatea tutelară totodată puteți să solicitați și întocmirea unui grafic de vizite a copilului minor iar în caz de nerespectare a acestuia sunteți în drept să vă adresați la poliție că această sa fie sancționată contravențional.

3 aprilie 2019